Ki tudja mikortól ismert a legenda Isle of Islay székhelyén , hogy aznap mikor az ördög meglátogatta a falut a helyieknek épp annyira tele volt a hócipőjük mindennel , hogy már csak a devla hiányzott nekik, így mikor az valóban megjelent a derék illeachok ahelyett , hogy elbújtak volna előle a a házaikban, magukra húzva egy komplett berkenyfát vagy egyéb vudu-cuccot, fogták magukat és bekergették az ördögöt a templomba . A körtemplomban a nyomorult ördög nem tudott sehol sem elbújni . Helyete kitört és futásnak eredt az egyre növekvő tömeg elöl egészen le a helyi szeszfőzdig ahol más esélye nem lévén , egy hordóba ugrott és ott várta ki míg elül a vihar kénköves feje fölött .
Ha a fenti sztori születési idejét és hitelességét bizonyítani nem is tudjuk , az tény, hogy a Bowmore Distillery 2013-ban belekezdett egy trilógiába Bowmore Devil's Cask néven , alapul véve ezt a régi helyi sztorit és kreálva egy olyan whiskyt amire mindenki felkapta a fejét . Nem, nem a sztori vagy a név miatt . Addigra már ittunk az Ördög Puncsostáljából is, így a riadalom elmaradt . Azért volt érdekes a hír , mert a Bowmore firstfill sherry hordós érlelést ígért, kistételben, amiből az első adat azért volt releváns mert a sherry hordó és különösen az aktív elsötöltésű sherry hordó igen jól áll a Bowmore profilhoz , a kiadott darabszámról szóló utalás pedig kellően felspannolta azokat akik tudták , hogy ebből annyit kell szerezni amennyit csak lehet .
Utóbbiak voltak azok akik igazán ördögivé tették a Devil's Cask széria futását . A Bowmore ugyanis meglepő és valljuk be, elsőre nehezen érthető módon igen korrektül árazta be a palackot . Még akkor is igaz ez , ha elsőre az 50 font is kicsit vastagnak tűnt. Ma már tudjuk, boldogan fizetnénk ötven fontot bármilyen nyitóárként, bármilyen maltért . Mire felfogtuk volna a tények súlyát , a Devil's Cask első kiadása már el is tűnt a polcokról . Ha ugyan eljutottak valaha is odáig . A történetet tovább emelte , hogy a whisky egyébiránt igen jól sikerült .
Ismételjük csak át ! Volt tehát egy kistételes, firstfill sherry érlelt Bowmore , 56.9 %-os alkoholfokkal , 50 fontért . Az is dobott még a történeten , hogy a Devil"s Cask megjelenése előtti években , már a Rachel Barrie-korszakban a Bowmore egyre jobban kezdte visszanyerni az arcát, reputációját . Mögöttünk voltak már a Tempest széria hordóerősségű bourbon érlelései kiváló kritikákkal megerősítve , ott volt a Small Batch kiadás igen remekül árazva a minőségéhez mérten és akkor jött ez a cask strength firstfill sherry cucc. Ami ezután történt , az kiváló tükörképe annak , mi zajlik manapság a single malt whisky körül.
A Devil's Cask első kiadása mint írtam, azonnal elfogyott . Gyakorlatilag már a bejelentés napjának estéjén az 50 fonttal nyitó palack ára elkezdett felfelé kúszni , hogy napokon belül megtriplázza magát és a whisky aukciók látogatóinak elsőszámú célpontjává váljon. A hamar beállt átlagos 125 fontos ár azért kiverte a biztosítékot . És ezúttal senki nem a Bowmore Distilleryre köpködött , hiszen a jelek szerint ők voltak a legkorrektebbek, hiszen egy ötvenest kértel alapból a cuccért . A hiénák , a whiskyben gyors kereseti forrást látó aukcióhuszárok , spekulánsok lettek a bűnbakok, jogosan tegyük hozzá. Nem a Bowmore Devil's Cask volt az első whisky nyilván ami ezeknek az embereknek a tevékenysége folytán megváltoztatta a whisky világát, jóval korábban ez már meg volt, elég ha csak a Feis Ile harács-turistáira utalok.
De a Bowmore Devil's Cask ügye bebizonyította, hogy végérvényesen le lehet számolni azzal, hogy egy átlagvásárló jó whiskyhez jusson hozzá korrekt áron. Jó,persze, a jó whisky kifejezés erősen relatív , de had ne menjünk bele ilyen elemzésbe, mindenki érti mire is gondolok. Sokadszorra ismételve, egy 50 fontos firstfill sherry érlelt,hordóerősségű Bowmore a lepárló akkori történetében egy igen jó whisky volt, igen korrekt árral.
Jött a 2014-es év és a széria folytatódott. A Devil's Cask második kiadása soha nem látott készülödést generált a monitorok elött, lévén a whisky bejelentése és megjelenése , megerősítve a tavalyi-értsd 2013-as-árat valósággal megbabonázta a whisky rajongókat. Ki az a hülye aki leakart volna maradni erről ? Igen ám , de az unfair kereskedés már a lepárló bejelentése után elkezdődött pedig még bő hónapra voltunk az allokációtól. Volt olyan nyugat-európai üzlet amelyik már nyitóárként, előre foglalva a palackot elkért 250 eurót a második megjelenésért . Elég komoly és sértő viták alakultak ki a fogyasztók és a kereskedők közt , amiben a Bowmore egy darabig naivan hallgatott majd amikor már nagyon kellemetlen lett a helyzet, mondjuk így, kommunikációs csatornáin kifejezte rosszallását de el nem határolódott, ahogy mondani szokták.Ki határolódna el a saját üzleti partnereitől ha kvázi épp legendát kreálnak egy termékéből ? Ja, hogy ez már nevetséges mohóság volt ? Kérem, mi továbbra is annyiért adjuk amennyiért, az, hogy a kereskedő mit kér érte , pláne ki az aki ezt kifizeti az nem a mi ügyünk , gondolhatta a Bowmore csapat. Nos, a Devil's Cask 2.kiadása nem hogy másodpercek alatt elfogyott, de gyakorlatilag ha csak rákattintottál az online üzletek készletében a nevére a megadott megjelenési napon, a rendszer úgy ahogy volt lefagyott,nem tudtál mozdulni se jobbra, se balra. Úgy jártunk mint az ördög a bowmorei körtemplomban , nem volt hova lépni,jöhetett a futás. Futás a privát csatornákra, az aukciókra . Mondanom sem kell, hogy naivság volt elhinni, bárhol is megkapod a whiskyt 150 font alatt . Az egész történet már a dühről, a csalódásról, a haragról szólt mint az élvezetről. Technikailag annyit a DC2-ról , hogy 56.3 %-os alkoholfoka volt, a nyitóára már hatvan font körül járt és továbbra is first fill oloroso érlelés volt.
Így érkeztünk el 2015-be, amikor harmadik, egyben utolsó alkalommal jelenik meg a Bowmore Devil's Cask . A whisky ezúttal még érdekesebbnek ígérkezik , hiszen kapott egy Double the Devil nevet ami azt hivatott kifejezni , hogy a whisky ezúttal kétféle hordóban érlelődött . Megmaradt a firstfill oloroso de jött hozzá egy firstfill Pedro Ximenez hordó is ! Hoppá, PX érlelt Bowmore ! Na ez az amihez soha eddig még nem jutott hozzá az ember hivatalos kiadásként, sőt még független palackozásként sem igazán. Valójában a bejelentés pillanatában lehetett tudni , hogy normális ember nem is fog megszerezni ebből egy palackot sem .
De jött egy csavar a történetben , amit nem szeretnék nagyon túlmagyarázni.Döntse el mindenki , milyen álláspontot képvisel a helyzet megítélésében . Ugyanis egy apró esély nyílt arra, hogy az ember mégis csak hozzáférjen a megjelenés napján, nyitóáron az utolsó ördögi cucchoz. Lévén a nyitóár , hivatalosan 190 font. Igen. 190. Ha kitudsz fizetni és pláne kiakarsz százkilencven fontot érte, azt gondolom idén van rá esély, hogy elmondhasd, szereztél nyitóáron.Mondjuk az még hagyján , hogy NAS palackozás, ezen már azt hiszem mindenki túllendült , és hiába sosem-volt-PX/Oloroso kombós elsőtöltésű hordók , a kiadott mennyiségről ezúttal nem adtak infót . Az első két adagnál legalább tudtuk, hogy olyan hatezer palack per világ , alig 500 per UK mennyiséggel számolhattunk.Lehet, hogy lesz róla infó később, most amikor napokra vagyunk a megjelenéstől,hivatalosan nincs megerősített mennyiség. Az alkoholerősség 56.7 %-os, az maradt korrekt.
190 font lett a Devil's Cask.
Felébredt a Bowmore ? Így próbálja leszoritani a mohó kereskedőket ? Vagy pont a saját részét veszi ki a hájpból ? Eleve így készültek vagy az elözö kiadások körül zajló események generálták a vastag nyitóárat ? Mint jeleztem, meghagyom mindenkinek a válaszadás illuzióját .
Itt tart jelenleg a skót single malt piac. És ezúttal még akkor sincs miért felmenteni a Bowmoret ha tudjuk , nem ők tették azt az Ördög Hordójával, amit . Ellenben a legutóbbi Bowmore kiadás, a Bowmore Mizunara japán tölgyhordós finiselés 650 fontos nyitóára már jelezte , hogy a Beam-Suntory alakulása valami más irányt hozott be a nagy nehezen megtalált és szimpatikus haladásba . És ugye emlékeztek, hogy a Beam-Suntory kapcsán már feltettük a kérdést : Quo Vadis Laphroaig?
Hogy a megacéggé avanzsált tulajdonosok megtartják e ezt az irányt a kiemelt márkáiknak, mint a Bowmore és a Laphroaig vagy számíthatunk arra, hogy az eddig a fúzió "nyertesének" tekinthető Ardmore is egyszer megfizethetetlen lesz ( vicces lenne, megjegyzem, egyelőre úgy látszik megelégednek azzal,hogy az Ardmore hozzon amennyit csak tud a travel retail kommersz rétegétől ) , pláne,hogy mi lesz az Auchentoshannal ( ami elég szépen felépítette a Barrie-éra óta a portfolióját és sikeresen elmozdult egy olyan irányba ahol szép eredményekkel tudott poziciót foglalni a koktélszférában is ) vagy épp a reneszánsz korszakába lépő Glen Garioch maltokkal ,nos, az hamarosan kiderül . Az Auchentoshan épp hetekkel ezelőtt mutatott be egy újabb párost a travel retail sorában , míg a Glen Garioch Rennaissance evoluciójának friss palackozása hamarosan érkezik.
Ujjakat a rendelő gombra vagy biztonsági reteszt a pénztárcákra ?
Ördög tudja.
UPDATE : Ha esetleg ördögi szerencséd van,nyerhetsz egy palackkal a Bowmore Devil's Cask III - Double the Devil nevű single malt whiskyből ha helyesen kitöltöd az alábbi linken a kérdőívet.Nagyon angolul sem kell érteni hozzá de nem árt elolvasni a fenti bejegyzést:)
Sok sikert !
gstark84 2015.10.28. 18:26:16
barman's choice 2015.10.29. 10:37:06