Már tavaly karácsonykor ( értsd 2011, ezt még ilyenkor,a mindenkori január első hetében pontosítani kell :) bejelentették a Highland egyik legkomolyabb lepárlójától,a Glenmorangie-tól, hogy a 2012 - es év legelején új palackozást mutatnak be. Most eljött a napja, hogy az eddig csak lebegtetett információ kézzel fogható termékké manifesztálódjon.
A legújabb palackozás a Glenmorangie Artein a Glenmorangie Distillery Private Edition sorozatának harmadik tagja. A név annyit tesz : kő. Természetesen gael nyelvből merítette a marketing csapat az ihletet. A Private Edition eddigi tagjai is jellemzően tetszetős neveket kaptak, hiszen az Artein olyan palackok mellé került a szériában mint a pedro ximinez érlelésű Sonnalta és a száz éves recept alapján készült, enyhén tőzeges, oloroso hordóban pihentetett Finealta. Csupa remek whisky a lepárlótól. A Private Edition lényege, hogy a whisky készítés kreatív " Baltazár professzora ", Bill Lumsden kvázi szabadkezet kapott, hogy tudományát, vagyis a tölgyről és a párlatokról összegyűjtött páratlan tapasztalatát Glenmorangie whisky formájában megvalósítsa. A Private Edition mindig is a legjobb minőségű hordókat használta. A fentiekből kiindulva a whisky fanatikusok nagyjából sejthetik, hogy milyen típusú alkotás az Artein. Igen, ez is egyfajta utóérlelés. Méghozzá Super Toscan Sassicaia boros hordóban.
Na igen. Alig pár éve, hogy a Glenmorangie letisztította a portfolióját, megszabadult a madeira, burgundi, ki tudja milyen érleléseitől, hogy mindössze három ( sauternes- Nectar d Or, sherry - LaSanta és portói - Quinta Ruban ) finiselése maradjon kint a piacon. Azóta azonban eltelt újabb pár év, a whisky legújabb aranykorát éri. A növekvő piac és kereslet igényli az új whiskyket. Vagy épp a régi gondolatok újra csomagolását. Legutóbb a Glenmorangie például 15 éves korral jelentetett meg sauternesi érlelést, de hasonló hordóból palackozott le 28 évvel whiskyt (Glenmorangie Pride ). Tulajdonképpen a Private Edition vette át egy szebb, modernebb, elegánsabb formában és megjelenésben a korábbi Wood finish sorozat helyét. A whiskyk kifinomultabbak és nyilvánvalóan egy magasabb fizetőképességgel rendelkező réteget céloznak meg.
Most tehát itt egy újabb kreáció. De mi is az a Super Toscan ? A Super Toscan egy nem hivatalos régiós jelzés, nyilvánvalóan a toszkán borokat hivatott jelképezni. A Sassicaia a Super Toscan jelzőt alkotó borászat vezető bora ( az olasz sasso szó követ jelent, újabb nüansznyi kreatívitás az alkotóktól ) A szó a köves talajra utal, a bor e név alatt pedig egy bordeaux-i stílusú vörös bor. A Glenmorangie két különböző korú maltot házasított össze, hogy aztán ebben a bizonyos sasicaia hordóban pihentesse. Az egyik egy 1996 - os évjáratú, 15 éves whisky, a másik része pedig 1990-es, 20 éves whisky.
Az eredmény egy érett, a tölgy fűszerességét, a desszert borokra jellemző édeskésségét, ízében karamellizált almát felvonultató csinosság lett. Az alkoholerősség 46 % - os, a whisky pedig nem szűrt.
Ha a skót whisky ipar nem is tud megszabadulni a különböző boros utóérlelésektől, legalább az ebből a párosításokból születő whiskyk legyenek olyan minőségiek, mint amit Bill Lumsden és a Glenmorangie alkot.
Mert nagyon úgy néz ki, hogy a finiselések, mint egy megkerülhetetlen szikla, ott marad a modern whisky készítés mezején.Hisz a kő mindig marad.
Fezmin 2012.01.04. 13:24:38
barman 2012.01.04. 13:36:42
Fezmin 2012.01.04. 13:57:02
barman 2012.01.05. 01:58:05
fezmin 2012.01.05. 06:44:51
barman 2012.01.05. 14:41:53
fezmin 2012.01.05. 18:52:11
fezmin 2012.01.11. 06:26:22