Tovább folytatódik a Dewar's and Sons "The Last Great Malts" név alatt futó single malt whisky rehabilitációja . A blended whiskyjéről híres cég tavaly jelentette be , hogy mind az öt whisky lepárlójának single maltját megújult formájában visszavezeti a malátawhisky piacára. Volt amelyiknek elég volt egy új öltözet hiszen jól ismert a fogyasztók körében (Aberfeldy) , volt amelyik teljes imázsépítést kapott ( Aultmore ) , volt amelyiknek amúgy sokakat megosztó jellegzetességét emelte ki a cég (Craigellachie) . A legjobb hír mégis az volt a sok dizájn whiskybe belefáradt whisky közösségnek , hogy a Dewar's mindegyik új maltját korjelöléssel jelenteti meg . A megújult dizájn és a piac helyzete persze nyilvánvalóvá tette , hogy az új whiskyk ára kissé magas lesz ,sajnos ebben manapság semmi meglepő . De valljuk be, nem sok olyan cég van aki bevállalja, hogy szinte egyszerre jelent be öt új alapsort öt különbözp lepárlóból úgy, hogy mindegyik whisky korjelölt. A bejelentéskor már tudható volt milyen kiadásokkal jönnek vissza az életbe az " utolsó nagy maltok " , amik közül a Deveron megújult cucca is érkezik hamarosan de ma a Royal Brackla van soron . Itt az új OB sor !
A Brackla Distillery már több mint kétszáz évvel ezelőtt is létezett . Alapítási éve 1812 , alapítója pedig egy királyi szolgálatból gazdálkodni visszavonult katonatiszt volt . Talán ez is hozzásegítette a lepárlót , hogy alig több mint húsz évvel alapítása után elnyerje elsőként a skót whisky lepárlók közül a " Royal " előtagot az elnevezésében . 1835-ben IV.Vilmos ajándékozta a királyi beszállító státusszal járó kegyet a Bracklának ami egyben a " The King's Own Whisky " titulust is használhatta attól kezdve . Nagyon szép kezdés egy alig két évtizedes üzlettől, nem ? A rossznyelvek szerint a két év múlva elhalálozott Vilmos a whiskynek is köszönheti szomorú végét, de erről nyilván nem a Brackla tehet , akár igaz a pletyka akár nem . Tény,hogy Vilmos után a trónra lépő Viktória királynő regnálása új és soha nem látott sikeres időszakott hozott a Királyság életébe . Bizonyos források szerint Viktória is kedvelte a Bracklát de a whisky történelem azt mutatja a Brackla sorsa nem tudott olyan lendülettel és sikerrel tovább fejlődni mint a Királyság.
Rosszabb nem lett a párlat , csak a felgyorsult üzleti körülmények szép lassan maguk alá gyűrték az olyan lepárlókat mint a Brackla . Sőt, tulajdonképpen egyetlen lepárló sem úszta meg a progressziót amit a blended whiskyk sikere generált . Magyarul a malátawhiskyket , a párlatokat gyakorlatilag egy az egyben elnyelték a nagynevű kevert whiskyk . A Brackla is becsülettel szolgálta és szolgálja azóta is a blendeket , 1998 óta főleg a Dewar's cuccaiban lévén a Dewar's & Sons a tulajdonosa ( pontosabban rajtuk keresztül a Bacardi ).
A Brackla profilja valljuk be nem egetrengető minőségéről híres . Hogy miért kapta a Royal titulust , maradjon az idők titka . Mindenesetre le a kalappal , hiszen azóta se sok lepárló dicsekedhet ezzel ,összesen három a Bracklával együtt. De erre a tényre,kogy ők voltak az elsők a Dewar's most remekül tud építeni . Hivatalos single malt kiadása a Bracklának nagyon kevés volt az idők során , ami volt is nem hagyott komoly nyomot maga után . Pár évvel ezelőtt kerültek utoljára reflektorfénybe amikor egy igazán királyi megjelenéssel ( vagy sznob giccsként,kinek mi jut róla eszébe ) egy 35 éves palackozással jelentkeztek .
Ehhez a fenti rojalista külsőhöz képest lentebb látni fogjuk , a Royal Brackla még az eddig megjelent Dewar's maltok közül is az egyik legpuritánabb megjelenést kapta . Nekem rögtön az eddig ismert kevéske OB palackozás stílusa ugrik be róla . A Craigellachie oldschool megjelenése , az Aberfeldy fekete-arany tömzsisége és az Aultmore letisztultsága mellé nekem simán belefér egy ilyen is . Sőt, újabb bizonyítékát látom benne egy jól átgondolt és bátor tervnek aminek szívből szurkolok is.
Az új Royal Brackla single maltok az alapsorban három korjelöléssel jelennek meg. A 12 Years Old lágy ,könnyed whisky mogyorós jegyekkel , friss piskótatésztára emlékeztet ,visszafogott édesség és száraz , gyors lecsengés jellemzi . Alkoholerőssége 40 %-os .
A második a sorban a 16 Years Old , szintén 40 %-os alkoholerősségel . A leírásban izgalmasan hangzó utalások egy festő műtermére , olajfesték , terpentin , friss és éles aromák , poros tölgypadló ,olajosság alapoznak meg egy csöppnyi édességgel , fűszerességgel kezdő és kevés füstösséggel távozó malátawhsiyknek .
. A harmadik és legidősebb újdonság a 21 Years Old , szintén 40 %-os alkoholerősséggel . A leírása a Craigellachie 13 YO kapcsán megismert karaktereket vegyíti , egy jelentős édes élménnyel . Illatában viasz , olajos fa, gyökérzöldségek földessége alapoz meg egy édes,lágyan fűszeres majd füsttel távozó maltnak. A vegetális jegyek vízel tompíthatók de a földes élmények maradnak . Bizarr egyvelege a vegetális, édes, viaszos aromáknak.
A Last Great Malt Collection lassan beteljesedik , még a Deveron megújulása van hátra . A Royal Brackla most visszatért , egyelőre csak nevében esélyes a trónra de már annak is örülünk,hogy van . A korjelölt alapsor remélhetőleg nem gyarapítja ennek a kis lepárlónak a dicsőségesen induló majd átlagosságba zuhanó sztorijait . A Brackla reputációján van mit javítani de az eddig megismert furcsa Dewar's profil bejött már a Craigellachienak is ,így bizalommal és kiváncsian várom főleg a Royal Brackla 21 Year Old fogadtatását.
Felség , slainthe mhath !
gstark84 2015.08.26. 14:13:16
barman 2015.08.27. 09:23:01
gstark84 2015.08.31. 08:28:32
barman 2015.09.01. 08:27:13